To miasto ma wiele uroku, a znajdujące się tu zabytki sprawią, że każdy miłośnik historii miło spędzi czas na jego terenie. Gniew to idealny kierunek wycieczki dla tych, których fascynują potężne zamki krzyżackie oraz miejsca, które w dziejach państwa polskiego odegrały rolę bardzo ważną. Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę w tym miejscu?
Gniew i jego miejsce na mapie kraju
Jest jednym z najpiękniejszych miast na terenie województwa pomorskiego, a o jego wyjątkowości świadczy m. in. jego położenie. Gniew rozłożył się w widłach dwóch rzek: Wisły oraz wpadającej do niej Wierzycy. Tu, na pograniczu Kociewia oraz Pojezierza Starogardzkiego, zachwycają i piękne widoki, i cenne zabytki. Każdy z nich przypomina o długiej i burzliwej historii tej części kraju. A jakie wydarzenia odegrały najważniejsza rolę w dziejach Gniewu?
Z kart historii – Gniew i jego dzieje
Na terenie dzisiejszego miasta człowiek pojawił się dość wcześnie, a najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą sprzed 4500 lat. Istotną rolę na rozwój osadnictwa w tej części kraju miał fakt, iż tędy prowadził słynny szlak bursztynowy. W IX wieku istniały tu już dwa grody, które w X wieku stały się integralną częścią państwa Polan. Był w swych dziejach Gniew własnością i cystersów, i Krzyżaków. Po pierwszym rozbiorze Polski miasto to stało się częścią Prus, a w granice państwa polskiego wróciło w 1920 roku. Dziś jest to ważny ośrodek turystyczny, który – ze względu na cenne zabytki – jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez wycieczki z całej Polski. Na jakie atrakcje koniecznie trzeba tu zwrócić uwagę?
Krzyżacki zamek – bezcenny zabytek
Potężny zamek, który powstał w miejscu z natury obronnym, to nie tylko cenna pamiątka z czasów krzyżackich, ale i atrakcja turystyczna, z którą Gniew jest najmocniej kojarzony. Ta potężna budowla pochodzi z XIII wieku, a dzięki starannie przeprowadzonej rekonstrukcji, do dziś prezentuje się wspaniale. To jeden z najpotężniejszych zamków, jakie Krzyżacy wznieśli na lewym brzegu Wisły oraz miejsce, które do historii trafiło jako siedziba komtura gniewskiego. Po pokoju toruńskim zamek ten stał się siedzibą starosty, taką rolę spełniał aż do rozbiorów. Dziś jest bardzo ważną atrakcją turystyczną oraz zabytkiem, obok którego nie można przejść obojętnie.
Kościół parafialny – bezcenny zabytek architektury sakralnej
W gronie zabytków sakralnych, z jakimi można się spotkać w Gniewie, na wyróżnienie zasługuje gotycki kościół parafialny św. Mikołaja. Jest on kolejną pamiątką po Zakonie Krzyżackim oraz budowlą, która swą formą może oczarować każdego. Zbudowany w XIV stuleciu, zachwyca ciekawą bryłą oraz pięknym wnętrzem, w którym ujrzeć można wiele cennych dzieł sztuki. Całość robi ogromne wrażenie – zarówno na wiernych, jak i na tych, którzy w czasie krajoznawczych wypraw chcą się nacieszyć widokiem wspaniałych zabytków.
Zabudowa Starego Miasta
Historyczny układ urbanistyczny Starego Miasta to kolejna atrakcja, dzięki której spacer po Gniewie staje się wspaniałą przygodą. Kwadratowy rynek, zabytkowy ratusz oraz uliczki, które do dziś zachowały swój średniowieczny układ – wszystkie te czynniki sprawiają, że turyści zwiedzający to miasto mogą się poczuć tak, jakby odbywali wyjątkową podróż w czasie.
Gniew to jedno z ciekawszych miast na terenie województwa pomorskiego, do którego z pewnością warto zajrzeć. Piękne zabytki, malownicza okolica oraz wyjątkowa atmosfera tego miasta sprawiają, że pobyt na jego terenie dla każdego turysty może się okazać wyjątkowym doświadczeniem.