Góra Św. Anny jest jedną z najważniejszych atrakcji na terenie województwa opolskiego. Tutejsze sanktuarium jest chętnie odwiedzane przez pielgrzymów, z kolei historia związana z powstaniami śląskimi sprawia, że chętnie spędzają tu czas i ci turyści, których fascynuje historia Śląska.
Góra Św. Anny jest jednocześnie atrakcyjnym celem wycieczki dla tych, którzy kochają przyrodę. Piękne widoki, moc geologicznych ciekawostek – oto atrakcje, jakimi może się pochwalić Park Krajobrazowy Góra Św. Anny. Co warto wiedzieć na jego temat? Park Krajobrazowy Góra Św. Anny to miejsce wyjątkowe z kilku względów. Utworzony w 1988 roku, zajmuje obszar 5778 ha. Na jego terenie nie brak ciekawostek geologicznych, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje sama Góra Św. Anny.
W czasie wycieczki po jej terenie można zachwycić się wapieniami muszlowymi oraz widokiem skał bazaltowych, które są najciekawszą pamiątką po działających tu dawniej wulkanach. Malownicze wąwozy oraz leje zapadliskowe to kolejne ciekawostki, z jakimi można się tu spotkać. Takie atrakcje przyciągają miłośników geologii i sprawiają, że można tu przeprowadzić wiele wspaniałych lekcji przyrody w terenie. W czasie wycieczki po terenie tego parku można się jednak spotkać i z innymi ciekawostkami.
Wspaniałe miejsca na Opolszczyźnie przedstawia również strona https://opoleinfo.pl.
Jedną z nich jest rezerwat roślinności kserotermicznej „Ligota Dolna”, na terenie którego wyróżniono ponad 800 gatunków roślin. Są wśród nich i te gatunki, które spotyka się już sporadycznie i które, jako gatunki zagrożone, objęte są całkowitą ochroną. Nic więc dziwnego, że Park Krajobrazowy Góra Św. Anny jest tak atrakcyjnym celem wycieczek nie tylko dla miłośników historii, ale i dla turystów przyrodników.