Zamek Krzyżtopór to malownicza ruina, która – mimo swej trudnej historii – robi wrażenie na zwiedzających. Co warto wiedzieć na jej temat? Dlaczego rezydencja Ossolińskich w Ujeździe dla wielu osób jest tak ważnym punktem w programie wycieczki po regionie świętokrzyskim?
O Zamku Krzyżtopór
Zamek Krzyżtopór został zbudowany w latach 1622-1644, a jego fundatorem był Krzysztof Ossoliński, pełniący wówczas funkcję wojewody sandomierskiego. Budowla od samego początku wzbudzała sporo emocji – nie tylko ze względu na swoje rozmiary. Zamek miał się wzorować na kalendarzu, a jego okazałe cztery wieże miały symbolizować cztery pory roku. W zamku postało 12 okazałych sal, a każda z nich miała symbolizować jeden miesiąc. W poszukiwaniu podobnych budowli warto sprawdzić atrakcje turystyczne, które mieszczą się w regionie Łodzi – więcej na lodzinfo.pl.
Liczba pokoi w zamku był taka sama, jak liczba tygodniu w ciągu roku, a ilość okiem (365) miała odpowiadać dniom w ciągu roku. Tak bogata symbolika pobudzała wyobraźnię, zatem ogromna ilość legend związanych z zamkiem w Ujeździe nie powinna nikogo dziwić.
Herb Ossolińskich na bramie
Krzysztof Ossoliński zmarł zaledwie rok po zakończeniu budowy zamku, a jego następca wkrótce zginął na wojnie. Po Ossolińskich w Ujeździe pozostał jedynie charakterystyczny herb na bramie, który składa się z dwóch elementów: krzyża i topora. W latach 50.tych XVII wieku zamek został poważnie zniszczony przez Szwedów, później sporo strat przyniosły budowli działania związane z konfederacją barską. Efekt? Już w połowie XIX wieku najpotężniejszy zamek XVII-wiecznej Europy stał się ruiną, która do dziś robi wrażenie swymi rozmiarami i formą. Potężne bastiony, okazały dziedziniec i podziemna cysterna na wodę – wszystko to przyciąga turystów, którzy chętnie odwiedzają zamek Krzyżtopór w Ujeździe i poznają jego burzliwe dzieje.