7. Zamek Czocha
Bywa on określany jako polski Hogwart. W ostatnich latach ten polski zamek stał się scenerią dla gier fabularnych o tematyce czarodziejskiej i nosi nazwę „Wizarding College”. Zbudowany w XIII wieku zamek Czocha jest zamkiem obronnym wzniesionym wprost w gnejsowej skale, co zapewnia mu długowieczność. Chociaż splądrowany podczas i po II wojnie światowej, zamek został od tego czasu odnowiony i przekształcony w niesamowitą atrakcję turystyczną.
6. Zamek Ogrodzieniec
W XIV wieku rodzina Sulimczyków postanowiła wybudować niesamowity zamek Ogrodzieniec. Zamek, choć niegdyś był niezwykłą budowlą, w XIX wieku zaczął popadać w ruinę, po II wojnie światowej podjęto działania, które miały zapobiec całkowitemu zawaleniu się zamku. Dziś można zwiedzić niesamowite i surrealistyczne ruiny. Ikoniczna struktura służyła jako tło dla wielu sztuk, w tym teledysku Iron Maiden w 1984 roku.
5. Zamek w Kwidzynie
Gotycki zamek w Kwidzynie jest przykładem architektury krzyżackiej. Po wybudowaniu w XIII wieku służył jako rezydencja Pomezanów, pruskiego rodu, a imponujący i nietypowy wygląd zawdzięcza łączącemu się z zamkiem mostowi, który służy jako wieża kanalizacyjna, a także przeprawa przez sąsiednią rzekę.
4. Zamek w Będzinie
W XI wieku w mieście Będzin na południu Polski wzniesiono drewniany gród. W XIV wieku zastąpiono go kamienną wersją, zamku stojącego do dziś, wielokrotnymi kamiennymi murami chroniącymi wewnętrzne rezydencje i dziedziniec, co miało istotne znaczenie w licznych bitwach i oblężeniach, jakie miały miejsce w Będzinie. Będzin został spustoszony przez wojska szwedzkie w XVII wieku, a następnie ponownie przez nazistów podczas II wojny światowej, kiedy to miejscowa ludność żydowska stała się celem ataków. Mimo, że wiąże się z nim smutna historia, zamek w Będzinie jest przypomnieniem przeszłości Polski.
3. Zamek Królewski na Wawelu
Kiedy Kraków był stolicą Polski, Zamek Królewski na Wawelu był rezydencją polskiej rodziny królewskiej. Od XIV do XVIII wieku Zamek Królewski na Wawelu był siedzibą niezliczonych monarchów. Zbudowany na klifie zwanym Wzgórzem Wawelskim, zamek oferuje zapierające dech w piersiach panoramiczne widoki na miasto. Dziś Zamek Królewski na Wawelu zachowuje swój oryginalny romański wystrój, a także kilka unowocześnionych elementów renesansowych. Pełni również funkcję muzeum, w którym można zobaczyć klejnoty królewskie i inne ważne polskie artefakty.
2. Zamek w Malborku
Między XIII a XV wiekiem zamek w Malborku został zbudowany przez rycerzy zakonu krzyżackiego. Zamek miał być nie tylko prywatną rezydencją: pełnił również funkcję twierdzy. W efekcie zamek w Malborku jest niezwykle duży i dziś jest jednym z największych średniowiecznych zamków w Europie.
1. Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy został zbudowany w XIII wieku w południowej Polsce. Usytuowany jest na wysokim wzniesieniu, co wskazuje, że był wykorzystywany do celów wojskowych oraz jako prywatna rezydencja. Podczas zwiedzania zamku można przebrać się w tradycyjne stroje mnichów i zjeść autentyczną średniowieczną ucztę, używając jedynie rąk i starożytnych drewnianych naczyń zamiast nowoczesnych metalowych sztućców. Tym częstym ucztom, mającym na celu przybliżenie przeszłości Polski, towarzyszą konkursy walk i tańce średniowieczne.
Godnie uwagi są również zamki w województwie podkarpackim, poznaj 3 najlepsze z nich: https://www.podkarpacki.pl/3-najciekawsze-zamki-na-podkarpaciu-koniecznie-musisz-je-zobaczyc-na-wlasne-oczy